«شهر موسيقيدان‌هاي سفيد» (شهر نوازندگان سفيد) يك رمان نخبه‌گراست. موضوع اصلي آن هنر و درون‌مايه اصلي‌اش ارزش هنر و تلاش براي حفظ آثار هنري است. ساختار غيرخطي اين رمان كمك زيادي به كشش و جذابيت داستان مي‌گند. نثر كتاب آن‌قدر شيوا و روان است كه گاهي به شعر مي‌ماند. بختيار علي در قالبي كاملا متفاوت، تقابل زيبايي و مرگ، فجايع جنگ و تبعات اجتماعي آن را به تصوير مي‌كشد. «شهر موسيقيدان‌هاي سفيد» نخستين بار در بهار 1389 با ترجمه خوب رضا كريم‌مجاور توسط انتشارات مرواريد به چاپ رسيد. اين مترجم كه ساكن بوكان است، بي‌شك با نثر روان و كم‌نقص خود نقش به سزايي در گيرايي اين اثر ايفا كرده است. گرچه در آينده «شهر موسيقيدان‌هاي سفيد» با مفاهيم انساني و نگاه عرفاني‌اش شناخته خواهد شد، اما بي‌شك نثر زيباي آن به تنهايي اين توان را دارد تا اين كتاب را به اثري درخور توجه تبديل كند.
زبان فارسي
نويسنده بختيار علي
مترجم رضا كريم‌مجاور
سال چاپ 1396
نوبت چاپ 1
نوبت ويرايش 1
تعداد صفحات 646
قطع رقعي
ابعاد 14.3 * 2.9 * 21.4
نوع جلد شوميز
وزن 710
شابك9789642438358
, 18/11/1396 07:40 ب.ظ
از: مهمان

نگاهی به رمان شهر نوازندگان سفید اثر بختیار علی:
شاید بخش زیادی از توانایی های نویسندگی بختیار علی به وضعیت دوران تولدش در سلیمانیه در سال ۱۹۹۶ و شرایط آن زمان بر می گردد، چیزی که خودش آن را «هراس خلاقانه» می نامد. زندگی کوتاه جلادت کبوتر، قهرمان داستان شهر نوازندگان سفید هم در پیوند با همین موضوع است. جلادت کودکی است که در ۱۹۷۰ در شهری بی نام در کردستان عراق متولد شده و یاد می گیرد که همچون یزدانی فلوت بنوازد.

او از همان کودکی توانایی خارق العاده ای در نوازندگی و موسیقی دارد. با فلوت همسایه ای که خودکشی کرده است، عجیب ترین نواهای موسیقی را خلق می کند که حیرت همگان را به دنبال دارد. دوست او سرهنگ قاسم هم کودک مستعدی است. یک روز معلم پیر موسیقی به نام اسحاق لب زرین به شهر می آید. آن دو کودک را با خود می برد تا به آن ها موسیقی واقعی را آموزش دهد. در کوه به آن ها یاد می دهد که «زبان هستی را بفهمند.» آن ها یاد می گیرند که به باد و باران گوش دهند، نور خورشید را در وجودشان جذب می کنند. نهایتا به نوازندگانی تبدیل می شوند که موسیقی شان معجزه خلق می کند، هنری که فراتر از این جهان قرار می گیرد.

جلادت زیر فشار این دوران مجبور است به هنرش خیانت کند و آن را به فراموشی بسپارد. در سن ۲۶ سالگی دنیا را ترک می کند، البته قبل از این چندین بار مرز بین مرگ و زندگی را سفر کرده است. جنگ های اول و دوم خلیج فارس در این دوره زمانی قرار می گیرند، همچنین انتقام جویی صدام حسین از شورشیان شیعه در جنوب عراق در سال ۱۹۹۱، جنگ و تقابل مداوم ۱۷ ساله رژیم صدام و کُردها در شمال کشور که خشونت آن کمتر از دیگر جنگ ها نبود، و سپس جنگ داخلی کردستان که کمی پس از رسیدن به استقلال از رژیم صدام حسین سر برمی آورد.

ادامه مطلب در سایت نقد روز:
http://naqderooz.ir/pk  
این بررسی مفید بود؟ 0 0