1395/05/13

چگونه كودك شادتر و مهربان‌تري داشته باشيم

مطالعات اخير نشان مي‌دهند شادترين، اخلاقي‌ترين و فهيم‌ترين كودكان توسط والديني پرورش مي‌‌يابند كه علاوه بر توجه مثبت و فراواني كه به فرزندانشان نشان مي‌دهند، از تكنيك‌هاي حمايتي در پرورش آن‌ها بهره مي‌برند.

در مقابل، والديني كه توجه مثبت را با روش‌هاي سخت‌گيرانه تركيب مي‌كنند، كودكاني را تربيت مي‌كنند كه كم‌تر شاد هستند.

به طور طبيعي، والدين خشن كودكاني بدبين تربيت مي‌كنند كه با احساس ناامني بزرگ مي‌شوند، و از آن سو  كودكاني كه با پدر و مادري بي قيد و آسان‌گير بزرگ مي‌شوند هم به طور نسبي عملكرد ضعيفي دارند. اين نتايج از يك مطالعه‌ي ژاپني از پنج هزار مرد و زن به دست آمده است كه در آن از رابطه‌ي آن‌ها با والدينشان در دوران كودكي سوال شده است. محققان از اين مطالعه شش روش متفاوت تربيت كودك را يافته‌اند:

حمايت‌گر: استقلال كودكان در حد متوسط يا زياد، سطح اعتماد بالاي والدين،‌ مورد توجه واقع شدن از سوي والدين به مقدار زياد،‌ زمان سپري‌شده‌ي طولاني با والدين.

سخت‌گير: استقلال كودكان در حد كم، سطح اعتماد متوسط رو به بالاي والدين، ‌والدين سخت‌گير يا نسبتا سخت‌گير، مورد توجه واقع شدن از سوي والدين به مقدار متوسط رو به بالا، وضع قوانين بسيار از سوي والدين.

ملايم: سطح اعتماد متوسط يا زياد والدين، عدم سخت‌گيري والدين، زمان سپري‌شده‌ي طولاني يا متوسط با والدين.

آسان‌گير: مورد توجه واقع شدن از سوي والدين به مقدار كم، عدم سخت‌گيري والدين، زمان سپري‌شده‌ي طولاني اندك با والدين، عدم وضع قوانين توسط والدين.

خشن: استقلال كودكان در حد كم، مورد توجه واقع شدن از سوي والدين به مقدار كم، سطح اعتماد پايين والدين، ‌والدين سخت‌گير.

معتدل: رعايت حد متوسط در مورد تمامي عوامل.

تا به حال فكر كرده‌ايد شما از كدام روش استفاده مي‌كنيد؟

همچنين مطالعات انجام‌شده نشان مي‌دهد مي‌توان با يادآوري كارهاي خوب قبلي كودكان، آن‌ها را به بخشنده و مهربان بودن تشويق كرد.

يافته‌هاي مطالعه‌ي ديگري كه به تازگي انجام شده به ما مي‌گويد كودكاني كه كار خوبي انجام مي‌دهند و آن را به خاطر مي‌سپارند ترغيب مي‌شوند كارهاي خوب بيشتري انجام دهند. پس خيلي ساده مي‌توان از كودكان خواست به كارهاي خوبي كه در گذشته كرده‌اند فكر كنند و همين امر تاثير مثبتي بر رفتار آن‌ها مي‌گذارد.

كودكان بخشنده

اين مطالعه بر 225 كودك شش تا هشت ساله انجام شده است و در آن به هر كدام 5 استيكر داده شد. از تعدادي از كودكان خواستند ياد زماني بيفتند كه با كسي مهربان بودند و كار خوبي برايشان انجام داده بودند. و از بقيه خواستند به زماني فكر كنند كه نسبت به كسي بدجنس بودند. بعد تصوير يك كودك ساختگي را به بچه‌ها نشان دادند كه هيچ استيكري ندارد و از بچه‌ها پرسيدند آيا دلشان مي‌خواهد از استيكرهايشان به او بدهند يا خير. بچه‌هاي گروه اول بيشترين تعداد استيكر را به هم‌سن خيالي‌شان دادند.

بنابراين يادآوري رفتار خوب يك كودك به خود او -به جاي تاكيد بر اهميت رفتار خوب به صورت كلي- سخاوت و بخشش را در او افزايش مي‌دهد.

همان طور كه محققان اين مطالعه اشاره مي‌كنند، بزرگسالان بعد از اين كه كارهاي خوبي انجام مي‌دهند،‌ ميزان مهرباني و بخشش خود را به صورت آگاهانه كاهش مي‌دهند. براي آنكه مشخص شود كودكان نيز همين رفتار را پس از يادآوري كارهاي خوب‌شان دارند يا نه، از گروه ديگري از كودكان خواسته شد سه زمان خاص را به ياد بياورند كه با كسي مهربان بودند. آن‌ها متوجه شدند اين كودكان نيز مانند همان‌هايي رفتار كردند كه يك كار خوب خود را به ياد آورده بودند. به نظر مي‌رسد خوشبختانه بچه‌ها براي انجام كارهاي خوب حسابگرانه رفتار نمي‌كنند.

چگونه رفتار كنيم

پيشنهاد مي‌كنيم براي داشتن فرزنداني مهربان، با گفتن داستان‌هايي درباره‌ي مهرباني‌هاي گذشته‌شان رفتار خوب را در آن‌ها تقويت كنيم و يا زماني كه مي‌خواهند تصميم بگيرند چه كنند، يادآوري ملايمي درباره‌ي رفتار خوب گذشته‌شان به آن‌ها بكنيم.

گردآوري و ترجمه از:
spring.org.uk
greatergood.berkeley.edu

ثبت نظر

نظرات (2)
مهمان 1395/05/17 23:49:55
ممنون از زحمتی که برای ترجمع کشیدید، نظرم این است که برای آموزش مهربانی و صفتهایی از این دست بجز راه تعریف داستان که به شخصه نمی‌دانم چقدر در ذهن کودک ما نقش خواهد بست، رفتار عملی صحیح والدین موثر خواهد بود. با سپاس
مهمان 1395/05/26 23:17:52
با سلام و سپاس البته فکر می کنم در کنار این مطالب ارزشمند بهتیرین روش جهت ترغیب کودکنمان برای خوبی اینه که خوبی وبدی را ه اونها آموزش بدیم نه ترس نه تنبیه و.... تنقیه کنیم و بهترین روش در غالب داستان و بازی هست چرا که کودکان همیشه از این دو بسیار لذت میبرند.<br />